موزه کاپیتولاین رم

موزه کاپیتولاین رم

Capitoline Museums

موزه‌های کاپیتول روی تپه‌ی کاپیتولین واقع شده‌اند و مجموعه‌ای از سه ساختمان هستند که طرحشان را میکل‌آنژ ریخته. تاریخ این موزه‌ها به سال ١٤٧١ میلادی برمی‌گرد؛ هنگامی که پاپ سیکستوس چهارم، چند پیکره‌ی برنزی را به شهر هدیه کرد. این مجموعه به تدریج بزرگ و بزرگ‌تر شد تا امروز که تعداد زیادی از مجسمه‌های روم باستان، کتیبه‌ها و آثار قدیمی دیگر، آثار هنری قرون وسطی و رنسانس و مجموعه‌ی بزرگی از سکه‌ها و جواهرات قدیمی را دارد. این موزه‌ها را شهرداری رم اداره می‌کند.

http://www.uru365.com/wp-content/uploads/2015/03/capitoline-museums.jpg

از بین مجسمه های طبقه اول معروف ترین انها اتروسک Lupa Capitolina (گرگ کاپیتول) به چشم می خورد. در سال ١٤٧١ مجسمه برنز ایستاده بر بالای سر کودکان شیرخوارهایش توسط سیکتوس چهارم در قرن پنجم قبل از میلاد به مردم رم اهدا شد. از دیگر آثار برجسته می توان به مجسمه معروف برنز ظریفی که متعلق به قرن یک قبل از میلاد است و نمای یک پسر که دارد از پای خود خار در می آورد است. همچنین در این طبقه یک اثر مدرن از مارکوس اورلیوس که مربوط به اسب سواری در پیازا است دیده می شود.

http://www.uru365.com/wp-content/uploads/2015/03/dscn1889.jpg

در طبقه بالای پله ها اثار نقاشی مانند تیتان،. تینتورتو، رنی، ون دیک، روبنس، و کاراواجو به نمایش گذاشته شده است. سالا سانتا پترونلا دارای دو آثار مهم توسط کاراواجو می باشد که یکی از آنها La Buna Ventura (گوی بخت ١٥٩٥) که نشان دهنده یک مرد کوتوله است که تظاهر به خواندن متن داخل دست یک مرد است اما در واقع دارد انگشتر آن مرد را میرباید و اثر دیگر San Giovanni Battista (سنت جان باپتیست ١٦٠٢) یک تصویر نفسانی و غیر معمول را به نمایش می کشد. یک تونل پلازا دی کنسرواتور را به پلازا نووو متصل کرده و در طرف دیگر مربع ارشیو تابلاریوم، مرکزی رم باستان و پلازا سنتاریو وجود دارد. پلازا نوو با دارا بودن تعدادی از آثار بی نظیر، بینندگان زیادی را به خود اختصاص داده است. برجسته ترین اثر در میان آنها گالاتا مورنته (گل های در حال مرگ)، اثری از یونان اصلی که قرن سوم وا به طور ملموسی به تصویر کشیده است و غم و اندوه در چهره یک فرانسوی در حال مرگ می باشد.

http://www.uru365.com/wp-content/uploads/2015/03/capitoline_museums_008.jpg

شاید این مطالب را هم دوست داشته باشید

پاسخ دهید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

1 + 4 =