مسجد بزرگ پاریس

مسجد بزرگ پاریس
La Grande Mosquée de Paris

سنگ بنای این مسجد در سال 1922م نهاده شد و علاوه بر کمک های فردی که از شمال آفریقا دریافت می شد، کشورهای مستعمره فرانسه همچون الجزایر، کامرون، هندوچین و نیز تونس و مراکش ــ که تحت الحمایه فرانسه بودند ــ مبالغی به این امر اختصاص دادند. هزینه این پروژه بالغ بر پنج میلیون فرانک گردید. حاکم تونس کاشی های حمام و پادشاه مصر نیز منبر مسجد را هدیه کردند و مصر با تخصیص حقوق ی سالیانه از وزارتخانة اوقاف به حمایت خود ادامه داد و سرانجام این مرکز در 16 ژوئیه 1926 با حضور گاستون دومرگ رئیس جمهور وقت فرانسه و پادشاه مراکش مولای یوسف افتتاح شد.

مسجد بزرگ پاریس از قديمي ترين و معروف ترين مراكز مسلمانان در فرانسه است كه پس از جنگ جهانی اول به مناسبت بزرگداشت صدهزار کشته از مسلمانان برای دفاع از فرانسه بنا گردید. معماری این مسجد از یکی از مهمترین مساجد مراکش الهام گرفته و مناره 33 متری آن نیز برگرفته از مسجد زیتون در تونس است. وجود ديوارهاي خارجي سفيد كه به زيبايي موزاييك‌كاري شده، كنده‌كاريهاي زيباي چوبي که ديواره‌هاي محوطه داخلي را پوشانده‌، چند حياط كوچك داخلي با باغچه هاي بسيار مرتب، راهرو های داخلی و اماکن و محوطه های خصوصی، این مسجد را به مکانی امن و معنوی تبدیل نموده است.

مسجد بزرگ پاریس در واقع مؤسسه ای اسلامی است که مرکز بحث و گفتگوهای اسلامی در فرانسه به شمار می رود و دیگر مساجد پاریس را اداره می کند. این مسجد در امور بسیاری از جمله ارتباط با دولتها و نمایندگیهای سیاسی کشورهای مسلمان و غیرمسلمان ، امور ازدواج و طلاق ، جلسات مشاوره ، سازماندهی واقامه نمازها و سفر حج ، تبلیغ و ارشاد، انجام اعمال ماه رمضان ، نظارت بر ذبح اسلامی ، انجام مراسم خاکسپاری مسلمانان ، کمک به محرومان و خانواده های بی سرپرست ، زندانیان و بیماران ، برگزاری اجلاسها، طرح مباحث ادیان توحیدی ، خدمات کتابخانه و تشکیل جلسات آموزشی تفسیر، حدیث ، فقه و تاریخ و تمدن فعالیت دارد.

مسجد پاریس علاوه بر شبستان دارای مدرسه، کتابخانه، سالن کنفرانس، رستوران، چایخانه، حمام و فروشگاه است و به استثنای سالن های موعظه امامان، قرائتخانه قرآن و نماز خانه برای بازدید گردشگران در تمام سال باز و استفاده از رستوران سنتی با غذاهای کشورهای مغرب( الجزایر، تونس و مراکش)، چایخانه ،حمام ( زنانه و مردانه)و مغازه های اشیای سنتی برای عموم آزاد است.

شاید این مطالب را هم دوست داشته باشید

پاسخ دهید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

74 − 65 =